Bademcik Ameliyatı En Erken Kaç Yaşında Yapılır?

 

Bademcik ameliyatlarının eski kaynaklara göre 3 yaş ve 15 kg ağırlığının altında yapılması sakıncalı olarak bildirilmekteydi. Gelişen anestezi tekniklerinin yanında, ileri derecede bademcik ve geniz eti büyümesi olan çocuklarda ortaya çıkan şiddetli uyku apnesi sendromunun risklerinin anlaşılması sonucu 3 yaş altındaki çocuklara da bademcik ve geniz eti ameliyatı yapılmaya başlanmıştır.

Bademcik ameliyatı yaşı

 

 

Konu ile ilgili olarak Amerikan Kulak Burun Boğaz Akademisi (American Academy of Otolaryngology-Head and Neck Surgery - https://www.entnet.org/)' nin sitesinde, aileler ve hekimler için yayınlanan en son bademcik ameliyatı tedavi kılavuzu (Clinical Practice GuidelineTonsillectomy in Children - http://www.entnet.org/HealthInformation/upload/CPG-TonsillectomyInChildren.pdf)' de, bademcik ameliyatının 1 yaşından itibaren yapılabileceği bildirilmektedir.

Güncel tedavi protokollerinde, 3 yaş altında olan ve bademciklere bağlı şiddetli solunum durması krizleri olmayan ya da çok sık bademcik olmayan hastaları, medikal tedavi ile büyümesini beklemek en doğru seçenektir. Bademcik ameliyatı için kesin olarak bildirilmiş üst yaş limiti bulunmamaktadır.

Bademcikleri iri olan çocuklarda, uyku apnesi tedavisi haricinde ve bademcik ameliyatının kalp sağlığı üzerine birçok olumlu etkisi bildirilmiştir.

Bademcik Ameliyatı Sonrası İyileşme, Çocuklarda Erişkinlerden Daha Hızlıdır!

 

Bademcik ameliyatı yapılan hastanın yaşı küçüldükçe, genellikle ameliyat sonrası iyileşme hızı artmaktadır. Özellikle erişkin hastalarda ameliyat sonrası ağrının çocuklardan daha fazla olduğu bildirilmektedir. Bunun dışında, ameliyat sonrası iyileşmede en önemli faktör, hastanın su ve sulu gıdaları sık olarak tüketmesidir.

Bademcik ameliyatının, sık tekrarlayan boğaz enfeksiyonu olan ve ilaç kullanan çocuklarda, uyku apnesi olan çocuklarda kanıtlanmış birçok faydası bulunmaktadır. Yandaki linklerde bademciklerin görevlerini, bademcik ameliyatının faydalarını ve sağlık açısından olumsuz etkilerini içeren bilgileri bulabilirsiniz.