Bademcik Ameliyatı Sonrasında Yapılması Gerekenler

 

Bademcik ameliyatı sonrasında, ameliyat sonrası, anestezi ilaçlarının etkisi geçmesi için gereken ilk 4 saat boyunca herhangi bir gıda ve su ağız yoluyla alınmaz. Ameliyat sonrası ilk olarak tanesiz dondurma, soğuk yoğur veya soğuk sütlü tatlı yenilmesi ameliyat bölgesindeki ağrının azalmasına yardımcı olabilir.

Bademcik ameliyatı sonrasında iyileşmeyi arttıran en önemli faktör ağızdan sık olarak su ya da sulu gıda alınmasıdır.

Ameliyat sonrası özellikle 3. günden itibaren başlayan, geceleri artan ve 10. güne kadar devam edebilen kulak ağrısı görülebilir.

bademcik ameliyatı sonrası, tonsillektomi sonrası, bademcik operasyonu sonrası, bademcik ameliyatı sonrası kullanılması gereken ilaçlarAmeliyattan sonraki ilk hafta bademciklerin alındığı bölgede, beyaz iyileşme dokuları ortaya çıkar. Bu durumu aileler yanlışlıkla iltihapla karıştırabilir.

Bademcik ameliyatı sonrasında, ağızdan sıvı gıda ve su alımını reddeden hastalarda, ağrı giderek artabilir. Damardan verilen serum takviyesi faydalı olsa de iyileşmeyi hızlandırmanın en kolay yolu ağızdan su içilmesidir.

Hızlı iyileşmesi gereken ve normal günlük işlerine en erken dönemde başlamak isteyen hastalarıma, gece de kalkıp sık aralıklarla su içilmesini, gündüz sakız çiğnemesini ve protein içeriği yüksek ılık et suyu, tavuk suyu çorba, süt ürünlerini tüketmelerini öneriyorum.

bademcik ameliyatı sonrası, tonsillektomi sonrası, bademcik operasyonu sonrası, bademcik ameliyatı sonrası kullanılması gereken ilaçlarBazı yabancı kaynaklarda, geceleri soğuk buhar makinelerinin çalıştırılmasının, boğaz kurumasını ve boğaz bölgesinde ortaya çıkabilecek ağrıyı azaltabileceği vurgulanmaktadır.

Thermal welding yöntemi ile ameliyat yaptığım birçok hastam, ameliyat sonrası ağrının çok az olduğunu ve ameliyat sonrası işe başlama döneminin diğer tekniklere göre daha kısa olduğunu hastalarım ifade etmiştir.

 

Bademcik ameliyatı sonrasında kullanılması gereken ilaçlar:

Bademcik ameliyatı sonrası rutin antibiyotik kullanımı önerilmemektedir. 6 yaş altındaki çocuklarda antiseptikli boğaz spreyi ve gargaraların kullanılması çok önerilmektedir. Ağrı kesici ilaçlar çocuklarda rutin olarak önerilmektedir. Özellikle kanama ve pıhtılaşma üzerine etkisi olmayan parasetamol içeren şuruplar çocuklar için uygundur. Beraberinde geniz eti ameliyatı da yapılmış hastalarda, okyanus suyu içeren burun spreylerinin kullanılması önerilebilir. Erişkin hastalarda, bademcik ameliyatı sonrasında antiseptik içeren gargara ve spreyler, ağrı kesiciler önerilebilir.

Bademcik ameliyatları sonrasında ağrı ve ameliyat sonrası iyileşme hızını belirleyen faktörlerin başında hastanın cerrahi sahaya sürekli su ya da sulu gıdayı temas ettirmesi, vücudun sıvı kaybının olmamasıdır. Bununla birlikte, Thermal Welding Tekniği' nde bademcik dışında kalan kas dokusuna ısı hasarı ve doku hasarı çok az olduğundan ameliyat sonrası ağrı ve kanama riski daha azdır.

Su İçmeyi Unutmayın!

 

Bademcik ameliyatı sonrasında, iyileşmede çok etkili olan bir faktör de hastanın su içmesidir.

Hangi aralıklarla ve ne kadar su içilmesi gerektiği konusunda çeşitli tartışmalar olsa da; az ve sık olarak içilmesi boğaz bölgesinin nemli kalması ve vücut su oranının korunması için faydalıdır.

Bademcik ameliyatı sonrasında, suyun yanında sulu gıdalar (çorba, asitli olmayan meyve suları ...) da faydalıdır.

Su ya da herhangi bir sulu gıda tüketilmediği boş aralıklarda, sakız çiğnenmesi tükürük üretimini arttırarak cerrahi sahanın temizlenmesi için faydalı olabilmektedir.

Hastalarıma, "boğazınız ağrıdıkça su için, sık aralıklarla için ..."  şeklinde su içilmesinin önemini vurgulamayı tercih ediyorum.

Kaynaklar:

- Patient Comments: Tonsillectomy - Describe Your Experience
- Fact Sheet: Tonsils and Adenoids PostOp
- Post Op Tonsillectomy and Adenoidectomy - ENT Specialists
- Tonsillectomy and Adenoidectomy - UHSM