Bademcik Ameliyatı Tanımı

 

Bademcik ameliyatı ya da tonsillektomi ameliyatı, bademciklerin kapsülleri ile birlikte tam olarak çıkarılması işlemidir. Bu cerrahi işlemde, bademciklerin kapsülü ile dış kısımlarında bulunan kas duvarı arasındaki boşluktan (peritonsiller alan) diseksiyon yapılır.

Bademcik ameliyatı için birçok farklı teknik tanımlanmıştır. Lazerle bademcik ameliyatı, thermal welding yöntemi ile kansız ve bıçaksız bademcik ameliyatı, coblation yöntemi, radyofrekans ile küçültme ve klasik diseksiyon ans metodu gibi farklı tonsillektomi ameliyatı tekniği mevcuttur.

Yandaki linklerde, bademcik ameliyatı teknikleri ve ameliyatla ilgili ayrıntılı bilgileri bulabilirsiniz.

Bademcik Büyüklüğü ve Uyku Apnesi Sendromu

 

Bademcikler, bağışıklık sisteminin bir elemanıdır. Vücudun mikroplara karşı savunmasında görevi olan, boğazımızdaki "Walldeyer Lenf Halkası"' nın elemanıdır. Bağışıklık açısından görevlerinin yanında, boğaz bölgesinde solunum alanında bulunan bademcikler, normalden büyük olduklarında sağlık açısından olumsuz birçok etkiye neden olmaktadır.

Bademcik ameliyatı nasıl yapılır?

Bademcikleri büyük olan insanlarda, bademcik büyüklüğü arttıkça uyku kalitesinde azalma gözlemlenmiştir. Bademcikleri büyük olan ve uyku apnesi olan çocuklarda, uyku esnasında kan basıncında ciddi artış, stres hormanlarında artma ve buna bağlı olarak birçok olumsuz etkinin ortaya çıktığı gösterilmiştir.

Son yıllarda bademcik ameliyatı sıklığında ki artışın nedeni, bademcik büyümesi ile uyku apnesi arasındaki ilişkinin daha net anlaşılmasıdır.

Kaynaklar:

- Tonsillectomy Definition - Tests and Procedures - Mayo Clinic
- Tonsillectomy: MedlinePlus Medical Encyclopedia
- Tonsillectomy and Adenoidectomy for Obstructive Sleep Apnea
- Tonsillectomy as a treatment of obstructive sleep apnea in ...