Horlama ve Uyku Apnesinde Etkili bir Cerrahi Yöntem: Bademcik, Damak Germe ve Küçük Dil Ameliyatı

 

Uyku apnesi sendromu ve horlama şikayeti olan hastalarda, iri bademcik, sarkık yumuşak damak ve küçük dilde uzama için yapılan etkili bir horlama ameliyatı mevcuttur. Fotoğraflarda görüldüğü gibi ameliyat öncesi havayolu kapalı olan hastaların, ameliyat sonrasında hava yollarındaki açılma görülmektedir. Bu cerrahi işlem Uvulopalatofaringoplasti (UPPP) Ameliyatı olarak adlandırılmaktadır. Bademci ameliyatı, küçük dil ameliyatı ve damak germe işlemi ayno anda yapılmaktadır. Amaç havayolunu kapatan dokuların çıkarılması ve gevşek, kapanmaya müsait olan damak bölgesinin sertleştirilmesidir.

Bu 3 işlem farklı şekillerde modifiye edilebilmektedir.

Konu hakkında daha ayrıntılı bilgiler bulabileceğiniz linker:

- Uvulopalatofaringoplasti (UPPP) Ameliyatı
- UPPP Ameliyatı
- Horlama Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir?

UPPP Ameliyatı Kimlere Faydalıdır?

 

UPPP ameliyatı, bademcikleri iri, yumuşak damağı sarkık ve küçük dili uzun olan uyku apneli hastalar için geliştirilmiş ve etkisi kanıtlanmış bir cerrahi prosedürdür.

Horlama, uykuda sırt üstü uyuyamama, sabah yorgun uyanma, uyanırken uyku doyumu olmadan ve zor uyanma, uykuda terleme, uykuda solunum durması gibi belirtiler bu tanımlanan boğaz yapısı olan insanlarda görülebilen, uyku apnesi sendromunun özellikleridir.

Boğaz bölgesinde hava deliği dar ya da kapalı görünümde olan insanlarda, uykunun derin gevşeme fazında havayolunda tam kapanma ve apne atakları görülebilir. Her bir apne atağında çeşitli insülin karşıtı hormonlar, stres hormonları yükselir. Bu solunum durması atağı esnasında, kalp atımında artma ve tansiyonda yükselme görülür. Maalesef bu atakların kalp damar sitemine verdiği zararların, geriye döndürülemez olduğu çeşitli çalışmalarda gösterilmiştir.

Uyku apnesinin şiddeti uyku testi (polisomonografi - PSG testi) ile objektif olarak ölçülebilir. Hafif, orta ve ağır şiddetli olarak hastaık gruplandırılır. Hastalığın şiddeti arttıkça tedavi zorlaşmaktadır.

Benzer ve ilginç bir horlama tedavisi yöntemi olan "Pillar İmplant Damak Protezi" uygulaması ile ilgili faydalı bilgiler bulabileceğiniz web sitesi >> www.pillar-implant.ameliyati.info

Kaynaklar:

- UPPP Surgery for Obstructive Sleep Apnea - WebMD
- Obstructive sleep apnea | University of Maryland Medical ...
- Surgical Approach to Snoring and Sleep Apnea
- Long-time follow-up after UPPP for obstructive sleep apnea ...