Bademcik, Geniz Eti ve Kulak Tüpü Ameliyatı

 

Uzun süredir bademcik ve geniz eti hipertrofisi (büyümesi) olan çocuklarda, orta kulağı havalandıran ve geniz bölgesine açılan östaki tüpünün iyi çalışamaması nedeniyle orta kulak sıvı birikimi hastalığı (seröz ya da effüzyonlu otitis media) bulunabilir. Orta kulak sıvısının medikal tedavi düzelmemesi durumunda, özellikle 2-3 aydan daha fazla süre boyunca orta kulakta sıvı birikimi (kronik seröz otitis media) ve kulak zarında çökme olduğunda, bademcik ve geniz eti ameliyatına ilave olarak kulak zarına ütüp yerleştirilebilmektedir. Bu tüpler, çok farklı çeşit ve boyutta olabilir. Hastanın kulak zarının durumuna, işitme kaybına ve orta kulakta biriken sıvının şekline göre, birkaç ay ile birkaç yıl arasında kalan farklı şekillerde tüpler kullanılabilmektedir.

Kulak tüpü ameliyatı ile ilgili ayrıntılı bilgiler bulabileceğiniz link: http://www.kulakburunbogaz.info/KulakTupuAmeliyati(Tonsillektomi)veAmeliyatSonrasiHastaBakimi.html

Adenotom, geniz et ameliyatı

 

 

Geniz eti ameliyatı, genel anestezi altında yapılır. Hastanın ağız açıkken yandaki fotoğrafta görülen ve adenotom adı verilen uçları keskin küretler ile, yumuşak damak arkasında bulunan geniz eti dokusu kazınır. Küratif bir cerrahi değildir. Geniz etinin derin kısımları genellikle yerinde bırakılmaktadır. Özellikle allerjik bünyeli, sık tekrarlayan enfeksiyonları olan, kalabalık ortamda bulunan ve sigara içilen evlerde yaşayan çocuklarda , geniz eti ameliyatı sonrasında tekrar geniz eti büyümesi görülebilmektedir.

 

 

 

 

Bademcik ameliyatı ve farklı tekniklerin özellikleri ile ilgili yandaki linklerde ayrıntılı bilgiler bulabilirsiniz.

Geniz eti büyümesi

"Geniz eti buyumesi, geniz eti tedavisi, geniz eti ameliyatı izle, geniz eti operasyonu, geniz eti ameliyati fiyati, geniz eti ameliyati videosu,adenoidectomy, adenoidectomy istanbul, adenoid hipertrofisi tedavisi" hakkında ayrıntılı bilgiler bulabileceğiniz link >> Geniz Eti Büyümesi, Nedenleri, Belirtileri, Tedavisi ve Geniz Eti Ameliyatı Videosu

Geniz Eti Ameliyatı Videosu


Kulak Tüpü Ameliyatı İle İlgili Bazı Önemli Bilgiler

 

Kulak zarına yerleştirilebilen farklı yapıda ve boyutta kulak tüpü bulunmaktadur. Yukarıdaki fotoğraflarda, kulak zarının ön alt kadranına yerleştirilen "T Tüp" ler görülmektedir. Ameliyattan önce kulak zarının arkasındaki açık kahverengi kulak sıvısının röflesi ve zardaki damarlanma artışı görülmektedir. Ameliyat sonrası kulakz arının tekrar şeffaf, sedef rengi normal görüme geldiği de yine fotoğraflarda görülmektedir. Bademcik ve geniz eti ameliyatının yanında, kulak tüpü operasyonu yapılan hastaların, kulaklarına su kaçırmama konusunda dikkat etmeleri gerekmektedir. Bunun için banyo esnasında vazelin emdirilerek hazırlanmış pamuklar ve silikon kulak tıpaları kullanılabilir.

 

 

 

 

 

 

Yukarıdaki fotoğrafta, yeşil renkte, 1.14 mm çapında, T tüpler görülmektedir. Bu tüplerin bacakları zarın altında kalacak şekilde yerleştirilmektedir. Zarın dışında kalan kısmı takıldıktan sonra kısaltılmaktadır. Bu tüplerin çıkma olasılıkları, diğer ventilasyon tüplerine göre çok daha azdır.

Kulak tüpleri çıkarıldıktan sonra, nadiren kulak zarında delik kapanmayabilir.

Hangi tüp çeşidinin kullanılacağı, kulak zarının durumuna, işitme kaybına ve orta kulaktaki sıvının özelliklerine göre seçilebilir. Yukarıda yaklaşık 2.5 yıl kadar kulak zarında tutlabilen T Tüp, zara yerleştirilmiş halde görülmektedir.

6 ay içerisinde kendiliğinden atabilen gromet türü tüpler de bulunmaktadır.

Kulak zarındaki tüp alınırken çok nadiren anestezi gerekir. Polklinik şartlarında sadece tüpü bir aletle tutarak çekmek çoğunlukla yeterlidir.

Kaynaklar:

- Adenoidectomy plus tympanostomy tube insertion versus adenoidectomy plus myringotomy in children with obstructive sleep apnoea syndrome
- The relationship between repeat tympanostomy tube insertion and adenoidectomy
- Eustachian tube function as a predictor of the recurrence of middle ear effusion in children
- Indications for tonsillectomy and adenoidectomy: Our experience