Bademcik ve Geniz Eti Ameliyatı

 

Bademcik büyümesi (tonsiller hipertrofi)' si olan çocuklarda genellikle geniz eti büyümesi (adenoid hipertrofisi) de bulunmaktadır. Bu durumda uykuda horlama, uyku apnesi, sırt üstü yatıldığında solunum zorluğunun artması, gece terlemeleri, çocuklarda altına kaçırma gibi belirtiler görülebilmektedir.

Fizik muayenede geniz eti ve bademcik büyümesi saptanan ancak; ailesel hikayesinde apne ya da horlama tarif edilmeyen çocuklardan uyku testi (polisomonografi ya da horlama testi) istenilebilir. Çocuk uyku apnesi sendromlarında, genellikle tek neden bademcik ve genzi eti büyümesidir ve bademcik ameliyatı ile birlikte yapılan geniz eti ameliyatı hastanın şikayetlerini kısa süre içerisinde ortadan kaldırabilmektedir.

Bademcik ameliyatı ve farklı tekniklerin özellikleri ile ilgili yandaki linklerde ayrıntılı bilgiler bulabilirsiniz.

Geniz Eti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

 

Geniz eti ameliyatları için ilk tanımlandığı şekil haricinde çok fazla teknik tanımlanmamıştır. Endoskop yardımlı teknikler tanımlansa da çok fazla kabul görmemiştir. Geniz eti ameliyatı, genel anestezi altında yapılır. Hastanın ağız açıkken adenotom adı verilen uçları keskin küretler ile, yumuşak damak arkasında bulunan geniz eti dokusu kazınır. Küratif bir cerrahi değildir. Geniz etinin derin kısımları genellikle yerinde bırakılmaktadır. Özellikle allerjik bünyeli, sık tekrarlayan enfeksiyonları olan, kalabalık ortamda bulunan ve sigara içile evlerde yaşayan çocuklarda , geniz eti ameliyatı sonrasında tekrar geniz eti büyümesi görülebilmektedir.

Geniz eti büyümesi

"Geniz eti buyumesi, geniz eti tedavisi, geniz eti ameliyatı izle, geniz eti operasyonu, geniz eti ameliyati fiyati, geniz eti ameliyati videosu,adenoidectomy, adenoidectomy istanbul, adenoid hipertrofisi tedavisi" hakkında ayrıntılı bilgiler bulabileceğiniz link >> Geniz Eti Büyümesi, Nedenleri, Belirtileri, Tedavisi ve Geniz Eti Ameliyatı Videosu

Geniz Eti Ameliyatı Videosu


 

Kaynaklar:

- Critical Evaluation of Obstructive Sleep Apnea in School Going Children Before and After Tonsilloadenoidectomy
- Daycare adenotonsillectomy-Indications, complications and outcome
- Sleep Waves
- Variation in post-adenotonsillectomy admission practices in 24 pediatric hospitals