Bademciklere Bağlı Uykuda Solunum Bozuklukları

 

Uykuda solunum bozukluğu, ağız solunumu ve solunum duraklamaları da dahil olmak üzere, horlama ve uyku apnesinin de görülebildiği, uyku esnasında yetersiz hava alma ile karakterizedir.

Özellikle iri bademciği olan hastalarda, sırt üstü yatıldığında, uykunun gevşeme fazında, bademcikler kitle etkisiyle hava yolunu kapatabilmektedir. Bademcik büyümesine bağlı uykuda solunum bozukluğu olan çocuk hastalarda, geniz eti büyümesinin de çoğunlukla eşlik ettiği gösterilmiştir. Çocuklardaki uyku apnesi sendromu için genellikle sadece bademcik ve geniz eti ameliyatı yeterli olurken;, erişkin hastalardaki uyku apnesi sendromunun cerrahi tedavisinde bademcik ameliyatlarının yanında farklı işlemler de gerekmektedir.

Bebek Bakımevleri ve Kreş Çalışanlarının Uyku Apnesi ile İlgili Bilgilendirilmesi Öneriliyor!

 

En son bademcik ameliyatı rehberinde, bademcik ve geniz eti büyük olan çocuklarda uykuda solunum bozuklukları görülebileceğinden, çocukların uyuma dönemlerinde yanlarında bulunan, çocuk bakıcılarının, annelerin, kreş öğretmenlerinin bilgilendirilmesi gerektiği bildirilmiştir. Uykuda horlama, solunum durması, terleme gibi belirtileri olan çocukların doktor muayenesine getirilmesi önerilmektedir.

İri bademcikler - Bademcik büyümesi - Tonsiller hipertrofi - Tonsil hipertrofisi - Kalp hastalığı - Hipertansiyonİri bademcikleri olan hastalarda, sırt üstü uyuyamama ve uykuda terleme aslında basit bir sağlık sorunu değildir. Maalesef, vücudumuzda normalde bulunması gereken bu dokunun, normalden iri olması durumunda, bulunduğu hava yolu girişi bölgesinde ciddi daralma ve uykuda alınan oksijen düzeylerinde düşmeye neden olabileceği, uzun zaman içerisinde hipertansiyon ve kalp hastalığı riskini arttırtığı çalışmalarla gösterilmiştir.

Bademcik buyumesi, iri bademciklerTonsiller hipertrofi (ya da tonsil hipertrofisi) olarak adlandırılan büyük bademcik olması durumunda, uyku apnesi sendromu ve yıllar içerisinde kal damar hastalıkları riskinde artış olabileceği vurgulanmıştır. Ağız açıkken, hava yolu görülememsi durumunda bir kbb uzmanına danışılması gerekmektedir. Ufak çocuklarda, bademcikleri iri olanlar üzerinde yapılan çalışmalarda, kalp duvarları içerisinden geöen kan basıncının ileri yaşta tansiyon ilacı kullanan yaşlı hastalarla aynı olduğunu gösteren çalışmalar mevcuttur. yaklaşık 50 yıl önce (1969) yılında yayınlanan "Heart Failure Due to Enlarged Tonsils and Adenoids: The ..." isimli makalede bademcik büyümesi ile hipertansiyon ve kalp hastalıklrı arasında ilişki vurgulanmıştır.

Kaynaklar:

- New Clinical Practice Guideline for Tonsillectomy
- Clinical Practice Guideline Issued for Tonsillectomy in Children
- Systematic review of pediatric tonsil size and polysomnogram
- Snoring and Obstructive Sleep Apnea
- Removing Tonsils Helps Kids With Sleep Apnea
- Hypertrophic Tonsil
- Tonsils and pulmonary hypertension