Boğaz Enfeksiyonu Tanımı

 

Boğaz enfeksiyonu, virüs ya da bakteriler nedeniyle ortaya çıkan, yutak, bademcik enfeksiyonu olarak tanımlanabilmektedir. Her boğaz enfeksiyonunda yapılan kültürler pozitif olmayabilir. Yutak bölgesinde enfeksiyon olması durumu farenjit, bademciklerde enfeksyon olması durumu ise tonsillit ya da bademcik iltihabı olarak tanımlanmaktadır.

Bazen yutak ve bademciklerde aynı anda enfeksiyon ortaya çıkabilmektedir (Tonsillofarenjit). Bazı boğaz enfeksiyonlarında, romatizmal ateş ile ilişkilendirilen Beta hemolitik A grubu streptokok bakterileri etken olabilmektedir.

Boğaz Ağrısının Nedeni Her zaman Bakteri Enfeksiyonu Değildir!

 

Boğaz ağrısı olan insanlarda, ateş çok yükselmiyorsa boğaz enfeksiyonuna neden olan etken çoğunlukla virüslerdir. Bu durumda antibiyotikler etkisiz olacağı; vücut direnci üzerine çeşitli olumsuz etkilere de neden olabilmektedir. Viral enfeksiyona bağlı boğaz ağrısı olduğunda, vücut kırgınlığı, kas ve eklem ağrıları, burun akıntısı ve hapşırma gibi belirtiler de ortaya çıkabilmektedir. Böyle bir enfeksiyon tablosunda antibiyotik kullanmadan, ağızdan sıcak ılık sıvı alımının arttırılması ve istirahat en uygun yaklaşımdır. Boğaz ağrısı ile birlikte ateş 38 derece ve üzerinde olursa ve iki günden uzun sürerse antibiyotik tedavisine başlanması uygundur.

Kaynaklar:

- Sore throat Definition - Diseases and Conditions - Mayo Clinic
- What are the symptoms of Sore Throat - MedicineNet
- Sore Throat? Find Out if It's a Cold, Strep Throat, or Tonsillitis
- Respiratory tract infections antibiotic prescribing - National ...