Kronik Tonsillit (Müzmin Bademcik İltihabı)

 

Müzmin bademcik iltihabı ergen ve erişkinlerde daha sık görülür. Kronik boğaz ağrısı, büyümüş bademcikler, kötü nefes kokusu ve büyümüş boyun lenf düğümleri hastada saptanabilir. Muhtemelen antibiyotik direnci olan bakterilere bağlı olarak ya da değişmiş bağışıklık yanıtı nedeniyle müzmin bademcik iltihabı ortaya çıkmaktadır. Araştırmalara göre, radyasyona maruz kalan insanlarda kronik bademcik iltihabı riski artmaktadır.

Müzmin bademcik iltihabını kolaylaştıran faktörler:

- Allerji
- Kötü ağız hijyeni
- Sigara kullanımı
- Burunda tekrarlayan enfeksiyon ve geniz arkası akıntı

Bunların düşünde bademcik yüzeyinde derin kriptler, çukur alanlar mevcutsa, bu bölgeler epitel debrisleri ve yemek artıkları birikerek bademcik taşı (magma) oluşumuna neden olabilmektedir. Bu nedenle de ağız kokusu ve kronik tonsillit ortaya çıkabilmektedir. Tedavide bademcik ameliyatı ve lazer tonsillektomi yapılabilmektedir.

Genellikle medikal tedaviye tam yanıt yoktur ya da sık tekrarlamalar görülebilir.

"Bademcik taşı nedir? - Bademcik taşı neden olur? - Bademcik taşının belirtileri nelerdir? - Bademcik taşı kimlerde olur? - Bademcik taşı ne tür sorunlara neden olabilir? - Bademcik taşı tedavisi nasıl yapılır? - Bademcik taşı nasıl temizlenir? - Bademcik taşı ameliyatı nasıl yapılır?" konuları ile ilgili Uzman TV videolarını bulabileceğiniz link >> ​Bademcik Taşı ve Bademcik İltihabı Arasındaki Farklar

Burun Tıkanıklığı, Kronik Boğaz Enfeksiyonlarını Kolaylaştırır!

Burun tıkanıklığı olan hastalar, ağız yoluyla solunum yaparlar. Burnumuz,, havayı arıtan, ısıtan, nemlendiren ve basınçlı bir şekilde alt hava yollarına ileten çok önemli bir solunum organıdır. Burun tıkanıklığı olan insanlar, kuru, partiküllü, allerjen açısından zengin, soğuk havayı direk olarak boğaz yolu ile soluyarak alt solunum yollarına yönlendirmektedirler.

Yukarıda, sola doğru burunda kıkırdak eğriliği (nazal septum deviasyonu) ve sağ alt burun etinde büyüme (konka hipertrofisi) olan hastanın burun içi endoskopik fotoğrafı yer almaktadır. Bu hastada, burun etinin içine doğru giren, arka taraftaki kıkırdak eğriliği (nazal spin) de mevcuttur. Hastaya yapılan kıkırdak eğriliği ameliyatı (smr ameliyatı, deviasyon ameliyatı ya da septoplasti) ve burun eti ameliyatı (konka radyofrekansı) sonrasında, hastanın kronik boğaz enfeksiyonu belirtilerin azalma, uyku kalitesinde artma, ağız kurumasında azalma, baş ağrısında azalma gözlemlenmiştir.

Kaynaklar:

- Chronic and Recurrent Tonsillitis
- Tonsillectomy in Children
- Heritability of Recurrent Tonsillitis
- Medline Plus. Peritonsillar abscess
- Medscape. Tonsillitis and Peritonsillar Abscess
- NCBI. Recurrent Tonsillitis in Adults