Thermal Welding Yöntemi: Kansız, Ağrısız, Bıçaksız Bademcik Ameliyatı

 

"Thermal Welding" ya da "Tissue Welding", doku kesme ya da ayırma amacıyla saf termal enerjinin kullanıldığı bir sistemdir. Bu teknikte kesilen alan dışında ki komşu bölgelerde ısı hasarı minimaldir. Ayakla basılan iki adet pedal bölgesi olan bu sistemde, ilk pedala basıldığında, bademciklerin dışındaki damarlar ısı enerjisi ile kapatılır, ikinci pedala basıldığında bademcik kapsülü çevre dokudan kan kaybı olmadan ve cerrahi sahanın görüşü bozulmadan ayrılır. Bademcik dışında bulunan kas dokusuna hasra minimaldir. Bu nedenle ameliyat sonrası ağrı ve kanamanın diğer tekniklere göre daha az olduğu bildirilmektedir. İngiltere' deki hastanelerde bu yöntemin reklam sloganları, "ağrısız bademcik ameliyatı" - "painless tonsillectomy" olarak duyurulmaktadır.

Ameliyat sonrasında, bademciklerin ön ve arka plikaları rutin uygulama olarak dikilmemektedir. Seçilmiş hastalarda, ön ve arka plikaların birbirine dikilmesi kanama riskini azaltabilir.

Thermal Welding Sistemi ile bademcik ameliyatı tekniğinin, diğer sistemlerden çok daha az ameliyat sonrası ağrıya neden olduğu, bu yöntemin diğer yöntemlerden çok daha fazla avantaja sahip olduğu farklı çalışmalarda vurgulanmaktadır.

Konu ile ilgili ayrıntılı bilgiler bulabileceğiniz link >> Kansız, Bıçaksız ve Çok Daha Ağrısız Bademcik Ameliyatı Tekniği: Thermal Welding Yöntemi

Dr.Murat Enöz; Bademcik Ameliyatı; Tonsillektomi; Bademcik ameliyatı nasıl yapılır; Bademcik ameliyatı foto; kbb doktoru; kbb uzmanı; thermal welding yöntemi; thermal welding bademcik; kansız bademcik ameliyatı; bıçaksız bademcik ameliyatı; ağrısız bademcik ameliyatı; thermal welding tonsillektomi; kbb doktoru bakırköy; bademcik ameliyatı fiyatı; tonsillektomi fiyatı; bademcik ameliyatı ne kadarSon 30 yılda uyku apnesi sendromu ile bademcik büyüklüğü arasındaki ilişki daha net olarak anlaşılmaya başlanmış ve bademcik ameliyatı sıklığı artmıştır. Son bademcik ameliyatı rehberine göre, lazerle yarım bademcik ameliyatı, radyofrekans ile bademcik küçültülmesi ve diğer yöntemler yerine thermal welding yöntemi ile bademciklerin tam olarak alınması önerilmektedir. Radyofrekans ile bademcik küçültülmesi işleminde, bademcikler için üretilmiş olan problar ile bademciklerin farklı alanlarına radyofrekans enerjisi uygulanmaktadır.

Bu yöntemde bademcik içerisinde ufak abse alanları ortaya çıkabilir ve ağrı fazla olabilmektedir. Lazerle bademcik ameliyatında, lazere bağlı mukoza yanığı diğer yöntemlerden çok daha zor düzeldiği için ağrı süresi fazla olabilmektedir.

Thermal Welding Yöntemi, bademcik çevresi doku hasarını en aza indirmek için dizayn edilmiştir. Ameliyat sonrası ağız içerisinde cerrrahi uygulanan alanlarda, ısı hasarı diğer yöntemlerden daha az olduğu için iyileşme süresini kısaltmaktadır. Thermal welding yöntemi ile bademcik ameliyatı yapılan hastalarda, kulağa vuran ağrı ve boğaz ağrısı daha az görülmektedir. Ameliyat esnasında kan kaybını en aza indirmesi ve ameliyat süresini kısaltması da yöntemin avantajları arasındadır.

Bademciği iri olan insanlarda, bademcik ameliyatının kalp sağlığı ve uyku kalitesi üzerine olumlu etkileri gösterilmiştir. Bu yeni, modern sistem sayesinde, önceki yıllardaki yapılan bademcik ameliyatlarından farklı olarak bademcik ameliyatları daha kolay ve daha az ağrılı olarak yapılabilmektedir.

Kaynaklar:

- Assessment of postoperative pain scores in thermal welding ...
- Thermal welding versus cold dissection tonsillectomy
- Tissue welding tonsillectomy provides an enhanced ...
- Thermal Welding versus Bipolar Tonsillectomy ...